Strona archiwalna BIP Urzędu Gminy Włoszakowice
Strona główna » Dokumenty » Komunikaty » Obwieszczenie Wójta Gminy Włoszakowice o wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi gminnej nr 712632P Boszkowo-Dominice (ulica Dominicka).Obwieszczenie Wójta Gminy Włoszakowice o wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi gminnej nr 712632P Boszkowo-Dominice (ulica Dominicka).Numer dokumentu: B.NiB.6220.14.12.2013 Rok: 2013
OBWIESZCZENIE
WÓJTA GMINY WŁOSZAKOWICE
Działając na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2013 r. poz. 267) oraz art. 74 ust. 3, ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U z 2008 r. Nr 199 poz. 1227 ze zmianami ) Wójt Gminy Włoszakowice zawiadamia strony poprzez obwieszczenie o wydanej w dniu 28.11.2013 r., znak: Nr : B. NiB.6220.14.12.2013 decyzji, której treść podaję poniżej:
DECYZJA NR 8/2013
o środowiskowych uwarunkowaniach
Na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U z 2013 r. , poz 267), art. 71 ust. 2 pkt. 2, ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r. Nr 199 poz. 1227, ze zmianami) a także § 3 ust. 1 pkt 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U z 2010 r. Nr 213 poz. 1397, ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.08.2013 r. przedłożonego przez Kierownika Zarządu Dróg Gminnych we Włoszakowicach Pana Jerzego Michalskiego, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi gminnej nr 712632P Boszkowo-Dominice (ulica Dominicka),
STWIERDZAM
1. Brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi gminnej nr 712632P Boszkowo-Dominice (ulica Dominicka).
2. Integralną częścią decyzji jest załącznik stanowiący charakterystykę przedsięwzięcia.
UZASADNIENIE
Do Urzędu Gminy Włoszakowice wpłynął w dniu 20 sierpnia 2013 r. wniosek Kierownika Zarządu Dróg Gminnych we Włoszakowicach Pana Jerzego Michalskiego, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi gminnej nr 712632P Boszkowo-Dominice (ulica Dominicka).
Wnioskodawca przedłożył kartę informacyjną przedsięwzięcia, poświadczone przez organ kopie map ewidencyjnych z zaznaczonym przebiegiem granic terenu, którego wniosek dotyczy i miejscem realizacji przedsięwzięcia oraz wypis z ewidencji gruntów dla nieruchomości na której będzie realizowane przedsięwzięcie.
Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2, ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r. Nr 199 poz. 1227, ze zmianami) uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Organem właściwym do wydania przedmiotowej decyzji dla przedsięwzięcia określonego we wniosku jest zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy właściwy miejscowo wójt.
W związku z powyższym Wójt Gminy Włoszakowice poprzez obwieszczenie upublicznione w Urzędzie Gminy Włoszakowice oraz na tablicy ogłoszeń sołectwa Grotniki i na stronie internetowej Urzędu Gminy Włoszakowice, zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Postępowanie zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy toczyło się z możliwością udziału społeczeństwa (informacja o złożonym wniosku i możliwości udziału w postępowaniu wywieszona została na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Włoszakowice, sołectwa Grotniki oraz Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Włoszakowice i prasie regionalnej). W toku postępowania, nie wpłynął żaden wniosek i uwaga.
Planowane przedsięwzięcie na podstawie § 3 ust. 1 pkt. 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz, 1397 ze zm.) zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.
W toku prowadzonego postępowania, na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Wójt Gminy Włoszakowice wystąpił z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lesznie z prośbą o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby, co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem nr WOO-II.4240.217.2013.NB z dnia 11 października 2013 r. wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie opinią sanitarną nr ON.NS-72/5/30-250/13 z dnia 17 września 2013 r. odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
Po zapoznaniu się z wnioskiem Inwestora oraz kartą informacyjną przedsięwzięcia oraz opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lesznie, Wójt Gminy Włoszakowice, w trybie postanowienia Nr: B. NiB.6220.14.7.2013 z 28 października 2013 r. nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.
Organ, zgodnie z art 49 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, poprzez obwieszczenie upublicznione na w dniach od 31.10.2013 r. do 15.11.2013 r. na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Włoszakowice i na stronie internetowej Urzędu Gminy Włoszakowice oraz na tablicy ogłoszeń sołectwa Grotniki w dniach od 05.11.2013 r. do 20.11.2013 r., zawiadomił strony o wydanym postanowieniu z dnia 28 października 2013 r. nie stwierdzającym potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Ponadto, na podstawie art. 10 § 1, w trybie art. 49 Kodeks postępowania administracyjnego, w związku z art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, w podanych wyżej terminach zamieszczono obwieszczenie skierowane do stron postępowania, o możliwości zapoznania się i wypowiedzenia co do zebranych dowodów i materiałów w sprawie przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia, wyznaczając termin 7 dni na zapoznanie się z dokumentacją sprawy. W wyznaczonym terminie strony nie skorzystały z przysługującego im prawa.
Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań, związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, wymienionych w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, tj. skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z realizacją inwestycji, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz jej usytuowanie na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000, organ stwierdził co następuje:
Na terenie objętym wnioskiem nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na rozbudowie drogi gminnej nr 712632P Boszkowo-Dominice (ulica Dominicka). Początek rozbudowywanego odcinka drogi zlokalizowany jest za skrzyżowaniem z drogą powiatową 3823P. Prace budowlane będą prowadzone na odcinku o długości około 1852 m. Obecnie droga posiada zmienną szerokość jezdni 4,70 m – 6,15 m. Projektowany odcinek drogi będzie posiadał klasę drogi L i kategorię ruchu KR2. Po rozbudowie szerokość jezdni wyniesie 6,00 m, natomiast szerokość obustronnych poboczy wyniesie 1,25 m. Jezdnia na przedmiotowym odcinku drogi będzie posiadała nawierzchnię bitumiczną, chodniki i zatoki postojowe będą posiadały nawierzchnię z kostki brukowej betonowej, natomiast ciąg pieszo-rowerowy będzie miał nawierzchnię częściowo z kostki betonowej, a częściowo bitumiczną. W ramach prac budowlanych przewiduje się wykonanie zjazdów oraz przebudowę infrastruktury kolidującej tj. linii energetycznej, kabli telekomunikacyjnych, sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane poprzez spadki poprzeczne i podłużne do planowanych studni ściekowych i następnie do istniejącej kanalizacji deszczowej drogi powiatowej 3823P, studni chłonnych oraz powierzchniowo na teren przyległy. Zgodnie z treścią karty informacyjnej przedsięwzięcia natężenie ruchu kołowego oszacowano na około 1857 pojazdów/dobę.
Przedmiotowe przedsięwzięcie wykazuje brak powiązań z innymi przedsięwzięciami, a w związku z tym brak kumulowania się oddziaływań na obszarze na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie. Nie stwierdza się też emisji i występowania innych uciążliwości (inwestycja nie będzie powodowała ponadnormatywnego oddziaływania akustycznego na środowisko), w tym brak przesłanek do występowania poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii. Inwestycja nie będzie wiązała się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych.
Mając na uwadze wymienione wyżej postanowienia oraz rozpatrywane okoliczności, a ponadto wobec stwierdzenia, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na:
1. obszarach wodno – błotnych czy innych obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych,
2. obszarach wybrzeży,
3. obszarach górskich lub leśnych,
4. obszarach objętych ochroną, w tym w strefie ochronnej ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników śródlądowych,
5. obszarach na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone,
6. obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne,
7. obszarach o znacznej gęstości zaludnienia (nie wywoła konfliktów społecznych),
8. uzdrowisk i obszarach ochrony uzdrowiskowej,
uwzględniając jednocześnie usytuowanie przedsięwzięcia na:
1. obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody (przedmiotowa inwestycja zlokalizowana jest na Obszarze Przemęckiego Parku Krajobrazowego, dla którego nie ma obecnie obowiązujących przepisów wykonawczych, na obszarze chronionego krajobrazu o nazwie Przemęcko – Wschowski i kompleks leśny Włoszakowice, który również nie posiada obowiązujących zakazów oraz na obszarze specjalnej ochrony ptaków Pojezierze Sławskie PLB300011),
2. obszarach przylegających do jezior (planowane przedsięwzięcie przebiegać będzie wzdłuż południowo-wschodniego brzegu jeziora – około 100 m od brzegu),
oraz z uwagi na fakt, że przedsięwzięcie będzie miało charakter i zasięg lokalny (bez ryzyka transgranicznych oddziaływań) mało znaczący, krótkotrwały (związany jedynie z czasem budowy) i odwracalny, a także mając na względzie, że inwestycja polega na rozbudowie istniejącej drogi, a planowane rozwiązania techniczne i organizacyjne minimalizują negatywny wpływ na środowisko na etapie prowadzenia prac budowlanych, nie przewiduje się znaczącego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary chronione, a w szczególności na gatunki ptaków oraz ich siedliska, dla ochrony których zostały wyznaczone obszary Natura 2000, ani pogorszenia integralności obszarów Natura 2000 lub powiązania z innymi obszarami – stwierdzić należy, że dla projektowanej inwestycji nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
POUCZENIE
1. Decyzja niniejsza wiąże właściwy organ władny do wydania decyzji określonej w art. 72 ust. 1 pkt 1– 13 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko – art. 86.
3. Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – art. 87.
4. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydaniu decyzji o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 – 13. Wniosek powinien być złożony nie później niż przed upływem 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna – art. 72 ust. 3.
5. Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie ul. Słowiańska 54, za pośrednictwem Wójta Gminy Włoszakowice, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
Otrzymują:
1. Zarząd Dróg Gminnych we Włoszakowicach
2. Strony postępowania zgodnie z art. 49 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego,
3. a/a
Niniejsza decyzja nie podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 7 pkt. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2006 r. Nr 225 poz. 1635, ze zmianami) .
Załącznik
do decyzji Nr : B. NiB.6220.14.12.2013
z dnia 28 listopada 2013 r.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227, ze zmianami)
Rodzaj, Skala i usytuowanie przedsięwzięcia.
Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na rozbudowie drogi gminnej nr 712632P Boszkowo-Dominice (ulica Dominicka). Początek rozbudowywanego odcinka drogi zlokalizowany jest za skrzyżowaniem z drogą powiatową 3823P. Prace budowlane będą prowadzone na odcinku o długości około 1852 m. Obecnie droga posiada zmienną szerokość jezdni 4,70 m – 6,15 m. Projektowany odcinek drogi będzie posiadał klasę drogi L i kategorię ruchu KR2. Po rozbudowie szerokość jezdni wyniesie 6,00 m, natomiast szerokość obustronnych poboczy wyniesie 1,25 m. Jezdnia na przedmiotowym odcinku drogi będzie posiadała nawierzchnię bitumiczną, chodniki i zatoki postojowe będą posiadały nawierzchnię z kostki brukowej betonowej, natomiast ciąg pieszo-rowerowy będzie miał nawierzchnię częściowo z kostki betonowej, a częściowo bitumiczną. W ramach prac budowlanych przewiduje się wykonanie zjazdów oraz przebudowę infrastruktury kolidującej tj. linii energetycznej, kabli telekomunikacyjnych, sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane poprzez spadki poprzeczne i podłużne do planowanych studni ściekowych i następnie do istniejącej kanalizacji deszczowej drogi powiatowej 3823P, studni chłonnych oraz powierzchniowo na teren przyległy. Zgodnie z treścią karty informacyjnej przedsięwzięcia natężenie ruchu kołowego oszacowano na około 1857 pojazdów/dobę.
Rodzaj technologii.
Realizacja inwestycji będzie wiązała się z potrzebą zastosowania następujących typowych technologii budowy dróg:
frezowanie profilujące istniejącej nawierzchni jedni na głębokość zależną od wielkości kolein oraz remont cząstkowy w miejscach uszkodzeń istniejącej nawierzchni bitumicznej,
wykonanie robót ziemnych na poszerzeniach,
wykonanie ulepszenia podłoża mieszankami związanymi cementem o grubości 15,0 cm oraz podbudowy tłuczniowej o grubości 20,0 cm na poszerzeniach nawierzchni,
ustawienie nowych krawężników wraz ze ściekiem przykrawężnikowym,
wykonanie kanalizacji deszczowej,
przebudowa infrastruktury kolidującej,
regulacja wysokościowa urządzeń obcych znajdujących się w jezdni i chodnikach,
wykonanie nawierzchni na istniejącej jezdni i poszerzeniach,
wykonanie nawierzchni z kostki betonowej oraz bitumicznej na chodnikach, zjazdach, ciągach pieszo-rowerowych, zatokach postojowych,
wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
wykonanie kanalizacji deszczowej dla odwodnienia pasa drogowego,
wykonanie oświetlenia drogowego.
Rozwiązania chroniące środowisko.
Wycinka drzew prowadzona będzie poza okresem lęgowym ptaków. Zabezpieczenie przed uszkodzeniem drzew nieprzeznaczonych do wycinki np. poprzez obłożenie pni drzew deskami. Rekompensacyjne nasadzenie drzew.
Doraźne naprawy i tankowanie sprzętu mechanicznego przeprowadzane będzie w miejscach wyznaczonych na terenie zaplecza budowy, zapewniającym zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego. Stosowanie sorbentów do neutralizacji ewentualnych wycieków paliw i płynów eksploatacyjnych.
Selektywne gromadzenie odpadów powstających na etapie realizacji inwestycji w specjalistycznych pojemnikach oraz przekazywanie ich firmom posiadającym stosowne zezwolenia na ich zbieranie, transport, odzysk lub unieszkodliwianie.
Wyposażenie zaplecza budowy w niezbędną ilość pojemników, kontenerów, koszy do gromadzenia odpadów komunalnych.
Wyposażenie zaplecza budowy w przenośne kabiny ustępowe dla pracowników oraz ich regularne opróżnianie.
Odpady powstające podczas budowy (masy ziemne, gruz, asfalt) w miarę możliwości będą wykorzystywane na terenie inwestycji.
Informacje powiązane:
Typ dokumentu: KomunikatyKadencja: Kadencja VI (2010 - 2014) Autor informacji: Albert Cygan Informację wprowadził: Mateusz Mroziński Opublikowany dnia: 2013-11-28 Wprowadzony do BIP dnia: 2013-11-28 Zmian: 0
Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.
|